Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, które każdy powinien przeprowadzać regularnie, optymalnie raz w roku. To proste i bardzo tanie badanie, na dodatek refundowane przez NFZ, które świetnie wyłapuje wszystkie nieprawidłowości naszego organizmu. Wyniki tego badania wskazują na wiele chorób różnego rodzaju. Nawet niewielkie odstępstwa od norm mogą być świadectwem, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego. Dowiedz się wszystkiego, co ważne o morfologii.

Morfologia krwi – podstawowe wyniki

Morfologia krwi to badanie, które pozwala na określenie liczby białych krwinek, czyli leukocytów i czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Ich ilość może być wskaźnikiem wielu poważnych chorób. Zwłaszcza zwiększona liczba białych krwinek to wskaźnik, że w organizmie pojawia się poważna infekcja. W przypadku czerwonych krwinek, dzięki zrobieniu badania możesz dowiedzieć się, czy twój organizm jest dostatecznie natleniony. Zbyt mała ilość może wskazywać na chorobę płuc, zbyt wysoka liczba erytrocytów i to nadkrwistość, czyli poważna choroba szpiku kostnego.
Kolejnym wskaźnikiem, który jest brany pod uwagę w czasie robienia badania morfologii, to liczba trombocytów, czyli płytek krwi. Nadmiar może wskazywać na rozległe infekcje lub być ostrzeżeniem przed rozwijającymi się nowotworami. Jeśli jest ich zbyt mało, może się okazać, że masz duże prawdopodobieństwo krwotoku, a każde zadrapanie będzie bardzo trudno zatamować. W przypadku nieprawidłowych wyników morfologii przeprowadza się bardziej szczegółową diagnostykę, by znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, jednak właśnie to podstawowe badanie krwi jest niezwykle istotne.

Morfologia – kiedy ją wykonywać

Morfologię powinno się robić przynajmniej raz w roku, są jednak sytuacje, w których powinno się pomyśleć tym częściej. Jeśli zdrowo się odżywiasz i śpisz zalecane 7 godzin dziennie, a jednak nie czujesz się najlepiej, koniecznie zrób badanie krwi. Co więcej, powinny o nim pamiętać osoby z tendencjami do infekcji i przeziębień. To także pierwszy krok działania w przypadku problemów takich jak nagła zmiana w funkcjonowaniu organizmu.