Każdy pacjent, gdy jest chory lub odczuwa niepokojące bóle, udaje się do lekarza pierwszego kontaktu. Osoby dorosłe posiadają swojego lekarza rodzinnego, czyli internistę. Internista to najczęściej lekarz o specjalizacji chorób wewnętrznych lub chorób zakaźnych. W ramach swojej pracy podejmuje się działań profilaktycznych, diagnostycznych i leczenia. To właśnie on podejmuje decyzje o tym, kiedy pacjent potrzebuje dodatkowej diagnostyki, badań laboratoryjnych i konsultacji z innym specjalistą. Ponadto powinien być wrażliwy i empatyczny. Nie może bagatelizować uwag pacjenta. Podczas badania musi zwrócić uwagę również na sferę psychiczną.

Dobry lekarz internista wyklucza choroby lub je znajduje, obserwując objawy pacjenta. Profesjonalnego lekarza internistę w Poznaniu można znaleźć w placówce medycznej Alterida. Zapewnia on kompleksową opiekę nad pacjentem dorosłym. Jego podstawowym zadaniem jest  dokonanie wstępnego wywiadu i postawienie diagnozy. W następnej kolejności lekarz zleca przeprowadzenie niezbędnych badań. Usługi są świadczone w ramach umowy z NFZ lub poza nią. W ramach podstawowej diagnostyki specjalista zleca wykonanie badań, takich jak USG, EKG, RTG, pomiar ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrię, wziernikowanie ucha, spirometrię i badanie słuchu. Interniści zlecają także szczepienia ochronne na kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki, pneumokoki, tężec, krztusiec, HPV, grypę. Poszerzona diagnostyka powala na współpracę internistów z chirurgami naczyniowymi, onkologami, dermatologami, endokrynologami, ginekologami i laryngologami.

Czy można otrzymać receptę, nie będąc na wizycie lekarskiej?

Teraz jest to możliwe dzięki receptom online. Pacjent może zamawiać recepty na niezbędne leki zażywane przewlekle tylko wtedy gdy, leki zostały zapisane wcześniej przez lekarza rodzinnego lub specjalistę. W jaki sposób zamawia się receptę? Telefonicznie lub drogą mailową. Jednak należy pamiętać, że internista lub pediatra nie wypisze recepty na leki dla osób przebywających w szpitalu.<