Włosy i paznokcie są świetnym wskaźnikiem naszego ogólnego stanu zdrowia. To właśnie przez ich stan organizm daje znać, że brakuje nam pewnych składników i minerałów. Odpowiednio odżywione włosy są piękne i lśniące, a paznokcie twarde i gładkie. W momencie, gdy zaczną się problemy z ich stanem, często sięgamy po różnego rodzaju odżywki i balsamy, a jednak może okazać się, że to nic nie da. Przyczyna tkwi bowiem w diecie ubogiej w niektóre składniki. Dowiedz się, co jeść, by cieszyć się pięknymi paznokciami i włosami.

Minerały i składniki potrzebne włosom i paznokciom

Na wygląd włosów i paznokci przede wszystkim wpływają takie składniki mineralne jak cynk, krzem i miedź. Najważniejszy z nich jest cynk, którego w dużych ilościach możesz znaleźć w orzechach, migdałach, pestkach, zwłaszcza dyni i słonecznika. To właśnie od tego składnika zależy, czy włosy będą łamliwe, a paznokcie silne i gładkie. Co więcej, te same produkty zawierają także miedź, która pełni niebagatelną rolę w procesie utwardzania paznokci i polepszania kondycji włosów. Siarka natomiast przede wszystkim znajduje się w owocach i warzywach, zwłaszcza czerwona papryka, brokuły czy pomidory.
Te same warzywa powinnaś jeść także z powodu dużej zawartości beta-karotenu i witaminy A. Wszystkie sałatki, surówki i innego rodzaju potrawy z warzyw to najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych składników różnego rodzaju, także tych, które mają wpływ na ochronę włosów przed toksynami i zabrudzeniami.

Aminokwasy niezbędne dla paznokci i włosów

Przepiękne włosy i paznokcie to także wynik odpowiedniej dawki aminokwasów i białka w diecie. Dlatego wprowadź do swojej codziennej diety dużą dawkę pełnowartościowego białka. Dzięki niemu nasz organizm zacznie tworzyć nowe włosy na miejsce tych, które wypadły i nadbudowywać ubytki w paznokci. To właśnie aminokwasy są budulcem tych struktur i jeśli ich zabraknie, organizm nie będzie miał możliwości odbudowania ich. Te składniki są w dużej ilości w otrębach pszennych, płatkach owsianych, soi i siemieniu lnianym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *