„Jedz cytrynę/czarne porzeczki/kiwi, jest w nich dużo witaminy C” – często się słyszy. I słusznie, bo właśnie ta witamina jest bardzo ważna w naszym organizmie. Jej dobroczynnych właściwości jest tak dużo, że to jeden z najważniejszych składników, które powinny znaleźć się w naszej diecie. Dowiedz się, jak działa witamina C, czym grozi jej niedobór i dlaczego powinieneś suplementować ją specjalną dietą.

Skutki niedoboru witaminy C

Najczęściej mówi się, że niedobór witaminy C powoduje szkorbut i jest to niestety prawda. Jednocześnie warto wiedzieć, że ta choroba jest najczęściej wynikiem bardzo dużego niedoboru – tak naprawdę wystarczy około 10 mg witaminy dziennie, by jej uniknąć. Jednak wystarczy, że przez dłuższy czas przyjmujesz niewiele mniej niż 80 mg witaminy C dziennie, by pojawiły się inne dolegliwości.

Pierwszym objawem niedoboru tej witaminy to zwiększona podatność na infekcje i choroby różnego typu, także nowotworowe. Po drugie należy mieć na względzie, że z niedoborem witaminy C związana jest anemia i niedokrwistość. Ponadto obniżający się poziom witaminy w organizmie często oznacza także przewlekłe zmęczenie, niewyspanie, apatię i przeciągające się bóle mięśniowe. Możesz zastanawiać się nad tym, czy nie masz jej za mało w organizmie, gdy zmniejsza się stopień wygajania się ran.

Witamina C – właściwości

Witamina C to nie tylko świetny środek przeciwszkorbutowy. Przyjmowanie jej w zalecanych dawkach dziennie – 75 mg dla kobiet i 90 mg dla mężczyzn zwiększy prawdopodobieństwo, że zachowasz dobre zdrowie. Taka dawka pozwoli ci także zwiększyć szanse, że twój organizm nie podda się rakowi, a wszystkie wolne rodniki po prostu usuną się z organizmu. Co więcej, zawarte w kwasie askorbinowym przeciwutleniacze działają jak najlepszy krem przeciwzmarszczkowy – wpływają na zahamowanie procesu starzenia się. W większej dawce – nawet ponad 1000 mg na dobę, witaminę C można brać, gdy zaczyna się przeziębienie lub grypa. W takiej dawce to świetny środek zaradczy, który natychmiast postawi cię na nogi.