Od kilku lat w różnych źródłach krążą negatywne opinie o wodzie gazowanej. Czy rzeczywiście jest taka zła? Czy źle wpływa na nasze zdrowie? Czym się różni od swojej rywalki? Warto w końcu rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie nurtujące zwolenników i przeciwników wody bąbelkowej.

Woda gazowana

Z całą pewnością działa bardziej moczopędnie poprzez zawartość dwutlenku węgla. To pozytywny aspekt jej właściwości, ponieważ jak wiemy wydalanie jest formą oczyszczania naszego organizmu z toksyn. Ale czy powinniśmy wykluczyć ją z diety? Osoby, które nie powinny pić takiego gatunku wody cierpią na rozmaite schorzenia związane z krtanią, przełykiem, chorobami płuc oraz problemami gastrycznymi. Dla nich ten stopień nasycenia dwutlenku węgla może w rzeczywiście przysporzyć dodatkowych komplikacji zdrowotnych. Ale jest też druga strona medalu, ponieważ wodę gazowaną ze spokojem sumienia należy wlewać w osoby mające problemy z nadkwasotą żołądka, problemy z funkcjonowaniem jelit oraz infekcje dróg moczowych. Należy przy tym pamiętać, iż woda gazowana, aby zachowała swe właściwe walory powinna być spożyta w ciągu co najmniej doby. Często zakręcana i otwierana traci na stężeniu, a co za tym idzie zatraca swe cenne właściwości.

Woda niegazowana

Rozważając funkcje wody bez gazu warto dodać o starej i uniwersalnej prawdzie dotyczącej ogólnie dostarczania wody naszemu organizmowi. Specjaliści w tym zakresie są niebywale zgodni – woda, jakakolwiek powinna być stałym elementem naszej diety. Skoro nasz organizm składa się z 60% wody, to naszym obowiązkiem jest jej stałe dostarczanie, co wpłynie korzystnie nie tylko na samopoczucie, ale także zdrowie. Woda niegazowana jest znacznie mniej ryzykowna, dlatego że nie zagraża praktycznie nikomu, a jej zalecanie przez wszystkich dietetyków i lekarzy zdaje się potwierdzać regułę uniwersalności. Jest dedykowana szczególnie osobom będącym na diecie oraz tym po wszelakich operacjach wewnętrznych tak, by mogli powrócić do pełnej kondycji.

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule zdaje się być jasna. Mniej skupiajmy się na tym jaką wodę wybrać – to ma znaczenie drugorzędne, natomiast bardziej pilnujmy by w ogóle ją pić, zwłaszcza w erze kolorowych i gazowanych napojów składających się głównie z chemicznych tworów.