Imbir to jeden z tych uniwersalnych tworów, który w zupełności trafi w podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Dziesiątki postaci i sposobów na jakie możemy go używać sprawiły, że jest on najczęstszym dodatkiem kuchni azjatyckiej, indyjskiej i amerykańskiej. W Polsce jego popularność jest bardziej mizerna i głównie w kategorii przyprawy, ale jego wyjątkowy smak i magiczne właściwości sprawiają, iż coraz częściej jest wykorzystywany w polskich kuchniach.

Imbir leczy

Właściwości imbiru w zakresie lecznictwa są wyjątkowo szerokie. Nam najczęściej kojarzy się w połączeniu z czarną herbatą, cytryną i goździkami podczas przeziębienia. Rzeczywiście imbir jest nasycony substancjami przeciwzapalnymi oraz łagodzi obrzęk gardła poprzez wydzielanie większej ilości śluzu. Stanowi także uzupełnienie wielu lekarstw, które podaje się w okresie grypy. Ale jak się okazało nie jest on tylko wyzwolicielem w walce z przeziębieniem, bo także rewelacyjnie sobie radzi z bólami menstruacyjnymi, łagodzi mdłości, ułatwia trawienie, wzmacnia układ krwionośny oraz podnosi poziom koncentracji.

Imbir smakuje

Szczególne zastosowanie imbir ma w kuchni azjatyckiej, ponieważ poprzez wzmacnianie układu krwionośnego pobudza narządy płciowe. Zatem w niewielkich miejscowościach i na wsiach jest traktowany jako skuteczny afrodyzjak. Smak imbiru nie jest jednoznaczny. Warto uwzględnić go w kilku aspektach. Przede wszystkim dzieli się na świeży w formie korzennej oraz na mielony w formie przyprawy. Surowy dodaje pikanterii i wyrazistości owocom morza i mięsom drobiowym. Znakomicie łączy się z pieprzem i goździkami. Imbir w formie sproszkowanej jest najczęściej stosowany do wszelkiej maści deserów i ciast. Jego smak nie jest już tak wyrazisty, ale poprzez swoją charakterystykę stanowi świetne połączenie z jabłkami w postaci szarlotki.

Imbir symbolizuje

Imbir jak już było wspomniane ma w Azji znaczenie symboliczne – afrodyzjaku zaczerpniętego od bogini miłości. Również Madame du Bary podawała specjalnie wykonaną miksturę swoim amantom, której głównym składnikiem był właśnie imbir. Jak się okazuje imbir ma także symboliczne znaczenie w senniku. Jeśli widzimy go we śnie najprawdopodobniej wrócimy do zdrowia, natomiast jeśli jesteśmy zdrowi – wówczas zdarzy się coś wyjątkowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *