Czym są ozonatory powietrza? Jak działają? Jakie mają zastosowania? Każdy z nas kojarzy ozon w różnych kontekstach. Jest to gaz, naturalnie występujący w powietrzu i atmosferze, który chroni nas przed niechcianymi promieniami słonecznymi. Od kilku lat na rynku dostępne są urządzenia, które mogą wyprodukować go w domowych warunkach, ale tak właściwie po co?

Dezynfekcja powietrza, bo jego jakość jest najważniejsza

Chociaż o samym ozonie często słyszymy w negatywnych kontekstach, kojarzymy z intensywny i niezbyt przyjemnym zapachem (np. W czasie burzy), to jego wartości pozytywne są szerokie. Ozonatory powietrza, wody czy jakiekolwiek inne generatory tego gazu, pobierają jego cząsteczki prosto z otoczenia. Aktywują je i umożliwiają ich zadanie – dezynfekcje, pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń. Z tego powodu, na rynku pojawia się coraz większa oferta generatorów ozonu o różnych zastosowaniach i możliwościach. Regularne przeprowadzanie ozonowania poprawia komfort wszystkich, szczególnie alergików.

Wydajne ozonatory powietrza – czyli jakie?

Oprócz zastosowania danego urządzenia, ponieważ inne wykorzystamy do oczyszczania klimatyzacji i butów, a inne do całego pomieszczenia czy wody, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, która zadecyduje o cenie. Wysoka wydajność, czyli generowany ozon na godzinę, może być wykorzystywana w dużych przestrzeniach, szpitalach czy nawet halach sportowych – im wyższy wskaźnik g/h, tym większą powierzchnię jest w stanie ozonować jeden generator, z racji, że ozon praktycznie natychmiastowo zostaje zneutralizowany.
Oprócz samego kształtu i wydajności, o ozonatorze decyduje również jego uniwersalność. W droższych modelach spotkać się można z wielofunkcyjnymi możliwościami – specjalnymi nakładkami do ozonowania butów czy innych, regulowaniem wydajności. Czasami również dołączane są dodatkowe moduły takie jak jonizatory wody