Logopedia jest jednocześnie wymagającą i niesamowitą pracą – patrzenie na postępy pacjenta, kontakt z drugim człowiekiem i obserwowanie jak robi postępy, jest dla wielu największą nagrodą za ich trudną i ciężką pracę. Logopeda Wejherowo najczęściej pracuje z osobami, które zmagają się z:

  • problemami z głosem,
  • brakiem odpowiedniej stymulacji mowy,
  • nieodpowiednim/opóźnionym rozwojem mowy,
  • utratą mowy lub jej niewykształceniem się,
  • trudnościami z komunikacją i jedzeniem wskutek przebiegu np. choroby Parkinsona,
  • innymi wadami wymowy – jąkaniem czy reraniem.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, by zostać logopedą?

By otworzyć gabinet logopedyczny Wejherowo, należy spełnić odpowiednie warunki i zdobyć kwalifikacje. Ważne są również predyspozycje i niektóre cechy charakteru, np. otwartość, komunikatywność, wytrwałość.

Logopedia sama w sobie jest ściśle związana z pedagogiką. Dlatego, by zostać logopedą, należy ukończyć studia na kierunku pedagogika ze specjalnością logopedyczną lub logopedię kliniczną czy logopedię z audiologią. Można również po medycynie lub psychologii ukończyć studia podyplomowe z logopedii.

Główne zadanie logopedy to diagnozowanie i leczenie wad wymowy na każdym polu z wykorzystaniem różnych metod. Dobry logopeda odpowiednio dobierze metody pracy i pomoże pacjentowi poprawić wymowę lub odzyskać mowę po np. afazji.

Specjalizacja: neurologopeda

Jedną ze specjalizacji logopedów jest neurologopedia (Wejherowo). Polega na leczeniu zaburzeń mowy i problemów z mową, które pojawiły się wskutek np. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dzieci i dorosłych.

Gdzie szukać dobrego logopedy/neurologopedy w Wejherowie? Jednym z miejsc, w którym przyjmują specjaliści od wad wymowy jest CDiTN. To grupa specjalistów, którzy przyjmują stacjonarnie lub dojeżdżając do pacjenta czy pracując zdalnie. Każdy z członków zespołu CDiTN jest logopedą z powołania, co pozwala mu na indywidualne podejście do każdego pacjenta, zrozumienie i okazać empatię. Liczba spotkań jest dostosowywana do potrzeb, co pozwala na efektywną terapię.