Rumiany i pachnący chleb stanowi podstawę polskiej diety. Jednak w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o osobach, które źle znoszą lub wręcz nie mogą spożywać glutenu. Dolegliwości zdrowotne występujące po zjedzeniu glutenu mogą być związane z chorobami:

  • autoimmunologicznymi (zaliczamy do nich, między innymi, celiakię)
  • alergicznymi (dotyczy to osób uczulonych na pszenicę)
  • chorobami nieautoimmunologicznymi i niealergicznymi (np. wrażliwość na gluten, która nie jest związana z celiakią)

Warto zauważyć, iż według najnowszych badań nawet 5% populacji może mieć problem ze spożywaniem glutenu. Czy oznacza to, że co dwudziesta osoba musi na stałe rezygnować z pieczywa, zapomnieć o kanapkach, ciastach czy ciasteczkach? Na szczęście nie! Na rynku pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych, w tym chleb bezglutenowy, który pozwala nam cieszyć się zdrowiem bez konieczności odmawiania sobie naszych ulubionych przekąsek. 

Jaki chleb bezglutenowy wybrać?

Obecnie osoby, które nie mogą lub po prostu nie chcą spożywać glutenu, mają do wyboru szeroką gamę produktów. Możemy zdecydować się na chleb wieloziarnisty, tostowy lub biały klasyczny chleb. Ci, którzy preferują słodkie przekąski, mogą wybrać croissanta lub chleb ze słodkimi dodatkami jak rodzynki czy suszona żurawina. Oczywiście chleb bezglutenowy to  też świetna opcja nie tylko dla tych, chorych na celiakię, ale po prostu jako urozmaicenie codziennej diety.

Ten rodzaj pieczywa zawiera dużo witamin i antyoksydantów, poza tym to bogate źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pieczywo bezglutenowe często nie zawiera w swoim składzie cukru ani drożdży, co pozytywnie wpływa na zdrowie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Poza tym wiele osób zgłasza, iż najzwyczajniej czują się lepiej, kiedy ograniczają spożycie klasycznych form pieczywa. Rezygnacja z glutenu to dobra okazja do eksperymentowania z nietypowymi rodzajami mąk – mąką kukurydzianą, ryżową czy jaglaną oraz spróbowania tradycyjnych wersji pieczywa w nowej bezglutenowej odsłonie.