Zakwita wiosna, ani się nie obejrzymy a sezon urlopowy spadnie na nas jak grom z jasnego nieba. Wiąże się to między innymi z tym, że będziemy częstymi gośćmi okolicznych lasów, łąk i parków. Równie gościnne w tym otoczeniu są kleszcze. Każdego roku w mediach propagowane jest zachowania środków ostrożności przed tymi owadami. Czy jest czego się bać?

Fakty i mity

Powstały setki mitów na temat niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą kontakty z kleszczami. W niektórych jest ziarnko prawdy, ale są one głównie serwowane przez firmy i organizacje mające na celu niekoniecznie ochronę zdrowia. Jednym z najbardziej irytujących mitów jest zarażanie boreliozą. Owszem, kleszcz po ugryzieniu może zarazić nas tą przykrą w konsekwencjach chorobą na co jesteśmy uczulani przez specjalistów, ale nie każdy kleszcz jest jej nosicielem. Statystyki podają, że znaczna większość nie jest w stanie nas zarazić. Kolejny z wielkich mitów dotyczy lasów. Oczywiście, że w lesie możemy natknąć się na kleszcza, ale równie dobrze możemy spotkać go u siebie w szafie. Największe skupiska owadów możemy ujrzeć w gęstwinie traw, dlatego głównie takich miejsc należy unikać. Apropos mitów, pamiętajmy, że absolutnie wbrew temu co mówią niektórzy nie możemy usuwać kleszcza palcami. Do tej czynności potrzebna jest pęseta, lub szczypce. Ryzyko zgniecenia kleszcza przy wyciąganiu palcami jest większe, a co za tym idzie występuje znacznie wyższy stopień zagrożenia zakażenia boreliozą.

Objawy boreliozy

Jeśli już stanie się – zostaniemy ukąszeni należy bacznie obserwować naszą skórę. Jednym z pierwszych objawów zarażenia jest rumień wędrujący. Często po kilku tygodniach można zauważyć powiększone węzły chłonne i ogólne objawy wskazujące na grypę. Ponadto może dojść do zapalenia stawów oraz konsekwencji takich jak poty, dreszcze, uderzenia gorąca, czy przyśpieszone bicie serca.

Ważne! – nieleczona borelioza jest chorobą przewlekłą i może doprowadzić nawet do śmierci.

Wnioski

Warto wiedzieć, że kleszcze najintensywniejszą aktywność wykazują w maju, czerwcu oraz wrześniu. Badania wskazują, iż najbardziej należy uważać w godzinach przedpołudniowych oraz wieczornych. Jeśli będziemy posiadać sporą wiedzę na temat funkcjonowania tych owadów i tego jak sobie z nimi radzić, to z całą pewnością możemy być spokojni o własne zdrowie.