W każdym mieście w Polsce, bez większego problemu możemy znaleźć jedną, a czasem nawet dwie apteki, w których możemy zakupić potrzebne nam leki na receptę, a także leki bez recepty farmapol czy suplementy diety. Coraz większa oferta leków bez recepty oraz suplementów prowadzi do tego, że będąc w potrzebie nie wiemy po jaki produkt sięgnąć. Na samym początku warto powiedzieć przede wszystkim, że lek OTC nie jest suplementem diety i odwrotnie. Kiedy więc wybrać lek bez recepty, a kiedy suplement diety farmapol

Leki bez recepty (OTC) – kiedy i dla kogo? 

Leki OTC, potocznie nazywane lekami, które dostępne są bez recepty, to preparaty farmaceutyczne o różnym działaniu na nasz organizm. Najczęściej są to produkty, które zawierają substancję czynną o potwierdzonym działaniu, w zdecydowanie mniejszej dawce, niż w przypadku leków wydawanych na receptę. Nie oznacza to jednak, że przyjmowanie leków bez recepty jest w stu procentach bezpieczne. Leki OTC farmapol zaleca się spożywać przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy tj. kaszel, ból gardła, ból głowy, mięśni i stawów. Leki bez recepty należy przyjmować zgodnie z ulotką, która dołączona jest do każdego opakowania. Jeśli po upływie pięciu dni od spożycia pierwszej dawki leku objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza rodzinnego w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. W ulotce, oprócz informacji dotyczących dziennej dawki wybranego leku, możemy znaleźć również informacje, która powie nam dla kogo przeznaczony jest ten lek. Zazwyczaj określone to jest za pomocą przedziału wiekowego np. lek stosowany przez dzieci w wieku powyżej szóstego roku życia lub osoby dorosłe i dzieci powyżej dwunastego roku życia. 

Czy suplement diety to lek? 

Wiele osób uważa, że suplementy diety mogą być stosowane jako zamienniki leków OTC. Jest to niestety nieprawdziwa informacja, ponieważ obecne na rynku suplementy diety, nie są lekami. Suplementy diety farmapol to środki spożywcze, dostępne w postaci tabletek, proszków lub płynów, które odpowiadają za uzupełnienie codziennej diety w substancje takie jak minerały, witaminy i substancje odżywcze. Choć nie są one substancją leczniczą, również należy przestrzegać ilości przyjmowanych suplementów.