Chociaż łzy kojarzą nam się z reakcją wywoływaną przez silne emocje, takie jak smutek, to mogą być również wywoływane różnymi przyczynami zdrowotnymi. Istnieje grupa chorób, których jednym z objawów jest właśnie niedrożność dróg łzowych lub jej przeciwieństwo – nadmiernej aktywności gruczołu łzowego.

Nadmierne wydzielanie łez

Jest to oczywiście reakcja alergiczna lub wywołana substancjami takimi jak przy krojeniu cebuli, jednak może być to też cecha jednostek chorobowych. Wśród nich znajdziemy suchość oczu, wydzielanie łez jest spowodowane potrzebą nawilżenia gałki oka, jednak często towarzyszy temu uczucie obecności ciała obcego w oku. Inną przyczyną są wszelkiego rodzaju podrażnienia oczu oraz nosa – to właśnie do tej kategorii wpisujemy reakcje alergiczne, np. alergiczny nieżyt nosa lub alergiczne zapalenie spojówek, jak również wszelkiego rodzaju zadrapania, erozje, jęczmienie czy takie codzienne problemy jak podwinięcie rzęs lub dostanie się do oka substancji chemicznych.

Niedrożność dróg łzowych

Drogi łzowe mają za zadanie odprowadzanie z worka spojówkowego do nosa nadmiaru łez, które zostały wyprodukowane w gruczole łzowym. Zdarza się, że drogi te są niedrożne – jest to najczęściej problem nierozwinięcia się tego systemu w okresie płodowym. Objawy choroby zależą od miejsca niedrożności, gdyż punkty łzowe nadmienię wydzielają łzy, a z kolei w przewodzie nosowo-łzowym doprowadzają one to namnażania się bakterii.

Diagnoza i konsultacja

Gdy tylko łzawienie oczu lub jego brak zostaną przez nas spostrzeżone, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Przy konsultacji oraz prostych badaniach, m.in. testów fluoresceinowych oraz płukania dróg łzowych, można ustalić przyczynę oraz sposób leczenia lub podjęcia decyzji o zabiegu chirurgicznym. W przypadku niedrożności u dzieci, często dochodzi do samoistnego udrożnienia w przeciągu 1. roku życia.

Chociaż łzawienie oczu wydaję się błahe to warto skonsultować je ze specjalistą i uniknąć przykrych powikłań w przypadku braku leczenia.