Witamina D3 pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Zmniejsza uczucie zmęczenia, ma wpływ na zdrowe kości, sylwetkę i stan skóry, a nawet na samopoczucie. Jednak coraz więcej osób boryka się z niedoborem witaminy D3. Dowiedz się, czy ciebie dotyczy ten problem i poznaj sposoby na uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

Brak witaminy D – objawy

Brak witaminy D3 może dotyczyć wszystkich układów organizmu. Często jest tak poważny, że osoba nim dotknięta zaczyna podejrzewać, że ma poważniejsze problemy ze zdrowiem. Niedobór witaminy D może wpływać nawet na nasz nastrój, sprawia, że jesteśmy przygnębieni i gorzej radzimy sobie ze stresem. Dłużej trwający objawia się bólem kolan i innych stawów, osłabiają się także mięśnie, więc w starszym wieku może być powodem problemów z chodzeniem. Szczególnie niski poziom witaminy D może objawiać się długotrwałymi bólami brzucha, wzdęciami i biegunką.

Groźne konsekwencje długotrwałego niedoboru

Najczęściej długotrwały niedobór witaminy D objawia się w postaci otyłości i większej predyspozycji do cukrzycy czy innych zaburzeń metabolicznych. Ma także wpływ na stan zębów i układu krążenia, jest przyczyną stanów zapalnych i przyspiesza proces starzenia. Ponieważ witamina D ma ogromny wpływ na krążenie, bywa często przyczyną nadciśnienia tętniczego.
Niedobór jest szczególnie niebezpieczny u małych dzieci i niemowląt. Może prowadzić do zaburzeń rozwoju, zwłaszcza kości, co zahamowuje wzrost dziecka i może sprawić, że maluch nie będzie się prawidłowo rozwijał. U większych dzieci niedobór witaminy D może prowadzić do rozmiękczania kości, co jest bardzo niebezpieczne.

Dieta na brak witaminy D

Witaminę D można suplementować nie tylko środkami chemicznymi, ale także za pomocą odpowiedniej diety. Najwięcej witaminy D3 zawierają ryby różnego rodzaju, głównie węgorze i śledzie, także te z puszki. Wbrew obiegowym opiniom mleko nie ma najwięcej witaminy D, dopiero sery różnego rodzaju, zwłaszcza dojrzewające. Świetnie sprawdza się także jajko, a w zasadzie żółtko, dlatego warto skusić się na pasty jajeczno-rybne.