Problemy z prawidłową pracą kończyn dolnych należą do najpoważniejszych schorzeń, z jakimi może zmagać się człowiek. Brak możliwości sprawnego chodzenia nie pozwala bowiem na cieszenie się życiem, zaś dyskomfort, towarzyszący każdemu krokowi, skutecznie zniechęca do wszelkich prób stawiania kolejnych kroków. Na szczęście, współczesna medycyna ortopedyczna oferuje pacjentom możliwość skorzystania z niezwykle skutecznych metod leczenia. Do najpowszechniejszych z nich należy noszenie specjalnie zaprojektowanej ortezy stawu skokowego, kolanowego i biodrowego. Oto, co powinniśmy wiedzieć na jej temat.

 

Czym dokładnie jest orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego?

 

Pojęciem ortezy określamy aparat ortopedyczny, mający na celu korygowanie ustawienia oraz regulację napięcia mięśni. Sama orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego jest nieinwazyjna – zakłada się ją bezpośrednio na ciało, niczym pończochę. I chociaż z takiej metody leczenia korzystają także osoby dorosłe, w wielu przypadkach orteza jest przepisywana dzieciom. Mowa tu przede wszystkim o małych pacjentach, zmagających się z nabytymi lub wrodzonymi chorobami narządu ruchu. Orteza jest także zalecana u dzieci, cierpiących na dysfunkcje ortopedyczne oraz neurologiczne. Mowa tu chociażby o koślawości i szpotawości stóp, braku kontroli nerwowo-mięśniowej czy też porażeniu mózgowym. Noszona przez pacjenta, orteza umożliwia siadanie i leżenie, a także koryguje postawę całego ciała.

 

Czym powinna odznaczać się dobra orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego?

 

Pamiętajmy, że orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego nie jest produktem, który możemy po prostu kupić w sklepie i nosić według naszego uznania. Decyzję o tym, czy jej noszenie jest w ogóle wskazane, podejmuje badający nas lekarz. To właśnie on określi też, jaki rodzaj ortezy pomoże nam w przyspieszeniu leczenia. Aparaty tego typu wytwarza się z wysokiej klasy materiałów termoplastycznych, odznaczających się trwałością oraz elastycznością. Ważne jest przy tym, aby brzegi tkaniny były miękkie – zapobiega to bowiem powstawaniu otarć na skórze pacjenta.