Żylaki dotykają mnóstwo osób, ale wiele z nich je bagatelizuje. Najczęściej jest to problem kobiet, ale czasami dotyczy także mężczyzn. Pojawiają się na łydkach i udach, często w okolicach kolan, gdzie ścianki żył są najbardziej delikatne. Jeżeli zmiany są zaawansowane, konieczna może być operacja, jednak na początkowe żylaki można poradzić samodzielnie. Poznaj nasze sposoby na zapobieganie żylakom.

Ocet jabłkowy przeciwko uczuciu ciężkości

W przypadku żylaków świetnie sprawdza się ocet jabłkowy. To świetny sposób nawet na zaawansowane wybroczyny na nogach. Dzięki niemu poprawia się przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu żyły są mnie opuchnięte, środek niweluje także charakterystyczne dla żylaków uczucie ciężkości.

Papryka Cayenne na wzmocnienie

Nie od dziś wiadomo, że niektóre ostre przyprawy dobrze wpływają na pobudzanie krążenia. Dodatkowo zawiera także mnóstwo witaminy C, która wzmacnia żyły, dzięki czemu prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków znacznie się zmniejsza. Papryka Cayenne zmniejsza także odczucie bólu związane z pojawieniem się żylaków.

Czosnek do wcierania

Czosnek to znany środek na przeziębienie i odporność, jednak okazuje się, że sprawdza się także w przypadku żylaków. Ząbki czosnku, drobno posiekane zalewa się oliwą z oliwek i tak przygotowaną miksturą wciera się wybroczyny i pozostawia na noc. Dzięki temu ścianki żył stają się bardziej elastyczne. Zabieg powinno się powtarzać codziennie przez kilka miesięcy.

Kasztany w formie żelu

Kasztanowiec od dawien dawna był stosowany jako środek na żylaki. Obecnie jego działanie jest przebadane i sprawdzone, więc wykorzystuje się go w farmakologii – w każdej aptece możesz kupić żele z dodatkiem wyciągu z owoców kasztanowca. Dzięki niemu znacznie poprawia się elastyczność ścianek żył, a sama terapia żylaków znacznie się skraca.

Wywar z pietruszki na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Natka pietruszki zawiera duże ilości łatwoprzyswajalnej witaminy C, która bardzo szybko wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Z tego względu wywar z pietruszki sprawdza się zarówno zewnętrznie, rozprowadzony na skórze, jak i wewnętrznie – można go pić. Surową pietruszkę warto także wprowadzić do codziennej diety.