Ból, ograniczone możliwości ruchowe, zniekształcenia – to tylko niektóre z objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeśli schorzenie osiągnie stopień zaawansowany, może w znacznym stopniu utrudniać funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie artrozy rozpocząć jak najwcześniej.

Już nie tylko wiek

Jeszcze do niedawna przypadłość tę wiązano ze starszym wiekiem i to najczęściej ta grupa decydowała się na leczenie zwyrodnienia stawów. Jednak coraz częściej występuje ona u ludzi młodych i w średnim wieku, co związane jest często z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wśród przyczyn (obok wspomnianego reumatoidalnego zapalenia stawów) pojawia się także wyczynowe uprawianie sportu, choroby takie, jak otyłość, cukrzyca, a także odmrożenia i uwarunkowania genetyczne.
stawy

Trudne leczenie zwyrodnienia stawów

W zaawansowanym stadium choroba jest bardzo uciążliwa i uniemożliwia w pełnym funkcjonowaniu w otoczeniu. Ciągłe życie z bólem nie jest łatwe, dlatego leczenie artozy trzeba zacząć jak najwcześniej. Jest to tym istotniejsze, że schorzenia nie da się w pełni wyleczyć, można jedynie spowolnić postęp choroby.

Najważniejsza profilaktyka

W procesie leczenia artozy najważniejsza jest więc profilaktyka. Niestety wiek zrobi swoje, jednak w przypadku, gdy katalizatorami są czynniki chorobowe takie, jak otyłość, czy cukrzyca, należy w miarę możliwości zminimalizować te czynniki. Ponadto pomóc powinno także unikanie wyczynowego uprawiania sportu, nadmiernego wysiłku oraz chłodnych i wilgotnych pomieszczeń. W leczeniu zwyrodnienia stawów stosuje się rehabilitację oraz fizykoterapię.
Ostatnim elementem w stanach bardzo zaawansowanych jest operacja tzw. endoprotezoplastyka, która polega na usunięciu chorego stawu i zastąpieniu go implantem. To już jednak jest. ostateczność, a najlepszym sposobem jest uniknięcie rozwoju choroby.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *