Uszkodzenia stawu biodrowego należą do niezwykle poważnych. W przypadku wyłuszczenia stawu biodrowego, stworzenie odpowiedniej protezy, jest niezwykle skomplikowane, ponieważ powstały na skutek amputacji kikut charakteryzuje się bardzo specyficznym wyglądem. Dzięki protezom pacjenci mogą wrócić do pełnej sprawności, choć zanim to nastąpi muszą oni przejść przez wiele wizyt w specjalistycznym gabinecie protetycznym. Jeśli zastanawiasz się jak powstaje proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym, zapoznaj się z naszym poniższym artykułem! 

Budowa protezy stawu biodrowego 

Wyłuszczenie stawu biodrowego to amputacja obejmująca odcięcie kończyny poniżej obręczy miednicy. W tym przypadku stosuje się protezy kanadyjskie, których głównym zadaniem jest zastąpienie pacjentom odciętej kończyny, a co za tym idzie aż trzech stawów – skokowego, kolanowego oraz biodrowego. Proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym zbudowana jest z elementów takich jak: 

  • Kosz biodrowy – dzięki niemu możliwe jest przymocowanie protezy. Kosz biodrowy musi być wykonany z wielką precyzją, ponieważ tylko wtedy pacjent będzie czuł się komfortowo podczas użytkowania protezy. 
  • Staw kolanowy – bardzo ważny element protezy przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym. Istnieje kilka rodzajów stawów kolanowych, a dobierane są one ze względu na poziom aktywności fizycznej w codziennym życiu pacjenta, jego wieku oraz potrzeb.
  • Elementy modularne – mocowane są do leja oraz stopy protetycznej, odpowiadają przede wszystkim za połączenie poszczególnych podzespołów protezy oraz jej prawidłowe funkcjonowanie.
  • Stopa protezowa – elementy te dostępne są w dwóch rodzajach tj. ze stawem skokowym ruchomym lub sztywnym, które dobierane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Stopa protezowa dopasowywana jest do pacjenta również pod kątem jego wagi, wieku oraz możliwości finansowych. 

Charakterystyka protezy kanadyjskiej 

Proteza przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym to niezwykłe udogodnienie dla osób, które na skutek wypadku czy leczenia onkologicznego, zmuszone były przejść niezwykle niebezpieczną amputację. Protezy kanadyjskie posiadają pewne charakterystyczne cechy, o których powinien wiedzieć każdy pacjent. Mowa tu przede wszystkim o przesuniętym przegubie biodrowym do przodu, oraz cofnięciu przegubu kolanowego do osi obciążenia tj. naturalnej pozycji stawu biodrowego. Dzięki temu ustawieniu podczas chodzenia staw biodrowy oraz kolanowy są ulokowane w odpowiedniej pozycji.