Nie podobają Ci się własne zęby? Szukasz specjalistów naprawiających złe uzębienie? W takim razie skontaktuj się z lekarzem zajmującym się ortodoncją. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czym jest ortodoncja oraz kto powinien skorzystać z leczenia ortodontycznego. 

Ortodoncja – czym jest? 

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korektą nieprawidłowego ustawienia szczęk i zębów. Krzywe zęby niestety są trudniejsze w czyszczeniu oraz są bardziej podatne na próchnicę zębów i choroby przyzębia. Nieprawidłowe uzębienie powoduje również bóle głowy, zespół SSŻ oraz bóle szyi i pleców. Źle wyrośnięte zęby oraz skrzywione wyglądają dodatkowo nieestetycznie, powodują tym samym dyskomfort. 

Korzyści z leczenia ortodontycznego jest wiele. Leczenie poprawia kondycję jamy ustnej oraz zwiększa szansę na zachowanie zdrowych i prostych zębów przez całe życie. 

Komu potrzebne jest leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne mogą wykonywać wyłącznie dentysta lub ortodonta. Tacy specjaliści dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom są w stanie określić, czy pacjent powinien zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Wiele placówek medycznych w większych miastach wie, czym jest ortodoncja. Kielce, Warszawa, Łódź, Gdańsk czy Poznań – to są przykłady takich miast, w których znajdziemy rzetelne gabinety

Ścisła diagnoza na temat konieczności leczenia ortodontycznego obejmuje pełen wywiad medyczny i stomatologiczny, gipsowe odlewy uzębienia, rentgenowskie zdjęcie czy badania kliniczne. Dzięki powyższym metodom ortodonta lub dentysta może zdecydować o leczeniu ortodontycznym oraz opracować plan leczenia. Kandydatami do takiego leczenia są osoby z objawami tj. przodozgryz górny, wysunięcie żuchwy, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, duże szpary między zębami czy stłoczenie zębów.  Leczenie odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych, które oddziaływają zarówno na stałe, jak i ruchome zęby. Z tego powodów właśnie jedną z ważniejszych dziedzin stomatologii jest ortodoncja. Kielce i inne miasta zapraszają do odpowiedzialnego leczenia zębów.