Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało, było silne i zdrowe. Wzrost i waga dziecka to parametry, które są monitorowane od pierwszych chwil życia malucha. Najpierw robi to lekarz. W późniejszym okresie to rodzice powinni o tym pamiętać. Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ rozwój dziecka jest skomplikowanym procesem, na który wpływ ma wiele czynników. Jednym z narzędzie, które może pomóc Ci w ocenie jest tabela wzrostu i wagi dziecka. Choć każde dziecko jest inne i możliwe są odchylenia, warto sprawdzić w niej, czy rozwój malucha nie został zaburzony.

Jakie czynniki będą miały wpływ na wzrost i wagę dziecka?

Powodów, dla których dzieci różnią się od siebie wagą i wzrostem jest wiele. Dlatego też nie należy porównywać malucha, np. z dzieckiem przyjaciółki lub sąsiadów. To, że będzie ważył więcej lub będzie niższy niż jego przyjaciel nie oznacza, że dzieje się z nim coś złego. Warto za to zapoznać się z czynnikami, które mają wpływ na wzrost i wagę dziecka. Należą do nich:

  • uwarunkowania genetyczne — nie da się ukryć, że geny mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli rodzice są drobni i cechuje ich niski wzrost, można się spodziewać, że także ich dzieci nie będą wysokie. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko wygląd rodziców, ale także ich przodków. Może bowiem okazać się, że dziecko będzie bardzo wysokie, a jego rodzice przeciętnego wzrostu. 
  • stan zdrowia — chcąc mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, należy wziąć pod uwagę, czy jest chorowite. Mowa tutaj nie tylko o obecnie przechodzonych chorobach, ale także o tych, które przechodziło w przeszłości. Liczne schorzenia, a także przyjmowane leki mogą spowolnić proces wzrostu malucha. Nie da się zatem ukryć, że dzieci, które od urodzenia są zdrowe i nie zmagają się z żadnymi chorobami będą rozwijały się znacznie lepiej od tych, które często chorują.
  • tryb życia i odżywianie — styl życia dziecka, a także to jak je karmimy ma ogromny wpływ na jego rozwój. Maluchy, które dużo się ruszają, a także uprawiają sport będą szczuplejsze od swoich rówieśników prowadzących siedzący tryb życia. Co więcej, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno mieć zbilansowaną dietę, która zapewni mu odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów.