Zwykło się mawiać, że w przypadku wszelkiego rodzaju uzależnień, samo uświadomienie sobie problemu i udanie się na terapię stanowi połowę sukcesu. Trudno się z tym nie zgodzić, nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać.

Zazwyczaj alkoholik bardzo długo będzie wypierał przed sobą i otoczeniem fakt, że ma problem. To naturalna reakcja obronna, która w tym przypadku niestety bardzo utrudnia udzielenie pomocy. Ośrodek leczenia uzależnień dla alkoholików to rozwiązanie wręcz zbawienne, jednak osoba chora musi sama zdecydować się na podjęcie terapii. W przeciwnym wypadku nie ma ona sensu, ponieważ wówczas w głowie rodzi się negatywne nastawienie. Zwykle w takiej sytuacji następuje szybki powrót do nałogu po opuszczeniu ośrodka.

Kiedy udać się na terapię?

Rozpoznanie choroby alkoholowej – z perspektywy trzeciej osoby – nie jest trudne. Łatwo zauważyć fakt nadużywania alkoholu u swoich bliskich. Jednak ścieżka, jaką musi przejść osoba chora, aby sama się o tym przekonać, jest zawiła i wyboista. Mawia się, że niekiedy alkoholik musi osiągnąć swoje dno, aby móc ponownie się wybić. Warto jednak reagować znacznie wcześniej i poprzez skojarzone działania bliskiego otoczenia skłonić osobę chorą do podjęcia leczenia.

Ośrodek leczenia uzależnień dla alkoholików – etapy terapii

Jako pierwszy etap terapii możemy wymienić wspomniane wyżej podjęcie decyzji o jej rozpoczęciu. Po przybyciu do ośrodka leczenia uzależnień dla alkoholików następuje wywiad lekarski (psychiatra, internista) i szereg badań (np. toksykologia). Jeżeli istnieje taka konieczność, chorego poddaje się detoksykacji. Proces ten ma na celu usunięcie z organizmu substancji powodującej uzależnienie oraz jej metabolitów, a także odżywienie wyniszczonego ustroju. Wówczas stan fizyczny i psychiczny pacjenta powinien poprawić się do tego stopnia, że można rozpocząć właściwą terapię.

Ośrodek leczenia uzależnień dla alkoholików oferuje w tym zakresie psychoedukację oraz zajęcia w małych grupach. Oprócz tego pacjent podlega organizacji dnia oraz sam podejmuje aktywności, dzięki czemu myśli o powrocie do nałogu powinny stopniowo odpuszczać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *