Badania tarczycy wykonuje się nie tylko, gdy podejrzewa się jakąś nieprawidłowość w działaniu tego narządu. Należy je robić od czasu do czasu. W tym wypadku wystarczy tylko zwykłe TSH, które można wykonać przy corocznej morfologii. W przypadku jednak, gdy jest się genetycznie obciążonym chorobami tarczycy lub innymi problemami tego typu, należy przeprowadzić dużo więcej badań. Dowiedz się, jakie badania należy zrobić, by tarczyca była rzetelnie przebadania.

TSH – podstawa podstaw

TSH to hormon wydzielany przez przysadkę, jego zadaniem jest pobudzanie tarczycy do produkcji innych hormonów. Z tego względu jego poziom w organizmie daje nam wspaniały ogląd na to, czy z tarczycą dzieje się coś złego, czy nie. Jeśli poziom TSH jest za niski, istnieje prawdopodobieństwo, że można mówić o nadczynności tarczycy, co oznacza, że produkuje ona za dużo hormonów. Jeżeli z jakiegoś powodu ich nie produkuje – TSH jest stanowczo za wysoki.

To pierwsze badanie, które powinno dać nam odpowiedź, czy z naszą tarczycą wszystko w porządku. Ale nie jedyne. Kolejnymi podstawowymi badaniami są FT3 i FT4.

FT3 i FT4 – dodatkowe badania tarczycy

FT3 i FT4 to badania z krwi, które mają za zadanie wspomóc badanie tarczycy. FT4 to badanie, które ma na celu określić poziom wolnej tyroksyny, hormonu wytwarzanego przez tarczycę. FT3 natomiast to trójjodytrynina, czyli hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Badania te przeprowadza się najczęściej, kiedy TSH nie wyjdzie prawidłowo, ponieważ te hormony są bezpośrednio powiązane. Nieprawidłowe wyniki obu tych badań mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, braku jodu w tarczycy lub zmianach rakowych w tym gruczole.

Często podwyższony lub obniżony poziom FT3 i FT4 mogą świadczyć o innych zaburzeniach. Czasami wynik wychodzi zniekształcony z powodu nieprawidłowej diety lub leczeniem tyreostatykami. Nieprawidłowe badanie warto powtórzyć, ponieważ wynik może być zaburzony przez nieprawidłowe podanie kontrastu.