USG serca zwane także echem serca to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę funkcjonowania jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków.

USG serca jest badaniem bezinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Przy echokardiografii serca wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur dają ich obraz na monitorze urządzenia.

Kiedy zalecane jest echo serca

Echo serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Dzięki niemu lekarz ma dokładny wgląd w budowę mięśnia serca i naczyń krwionośnych, co pozwala na wykrycie ewentualnych wad. USG serca umożliwia też ocenę kurczliwości i relaksacji serca, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i największych naczyniach krwionośnych, pracy zastawek, a także parametrów opisujących funkcje i budowę serca. Echo serca może zalecić lekarz rodzinny lub kardiolog. Takie zalecenie powinno się dostać w sytuacji, gdy lekarz zaobserwuje nieprawidłowości, które mogą wymagać dalszej diagnostyki. Wskazaniem do badania jest m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa oraz choroba zakrzepowo-zatorowa, wady zastawek, a także przebyty zawał serca lub udar mózgu. Badanie powinny wykonać również te osoby, u których wystąpiły niewyjaśnione omdlenia, zaburzenia rytmu serca lub wykryto szmery w sercu. Badanie można powtarzać wielokrotnie. USG Olkusz? Zapraszamy do gabinetu kardiologiczno-Internistycznego Klaudii Gieszczyk-Struzik.

Prawie z marszu

Jak się przygotować do USG serca? To badanie nie wymaga  szczególnych sposób przygotowywań. Wyjątkiem może być echokardiografia obciążeniowa lub przezprzełykowa. W przypadku tej pierwszej może zachodzić konieczność przyjęcia zaleconych leków. Na echokardiografii przezprzełykowej pacjent musi się pojawić na czczo i z wynikami wykonanego wcześniej EKG i RTG klatki piersiowej. Echokardiografia przezklatkowa jest bezbolesna i trwa około 15-30 minut. Pacjent musi położyć się na lewym boku, z lewą ręką uniesiona ku górze i położoną za głową. Prawa ręka powinna być ułożona wzdłuż tułowia. Następnie lekarz nakłada na głowicę urządzenia żel i przykłada ją w konkretnych miejscach na klatce piersiowej, dociskając ją nieco i przesuwając w różnych kierunkach. USG Olkusz? W naszym gabinecie zrobisz to szybko i dokładnie.