To pytanie zadaje sobie wiele osób. Monitory, przewlekły stres, bezsenność. To wszystko powoduje, że oczy są przemęczone, zaczerwienione i przesuszone. Nie wolno tego bagatelizować. Na szczęście można złagodzić podrażnienia. Pomaga tu np. Euphrasia świetlik.

Warto pamiętać, że sam świetlik to jedno z najbardziej skutecznych ziół, wykorzystywane już od bardzo dawna w preparatach na oczy.

Jak dbać o wzrok?

 

Nasze oczy to skarb. Żeby je chronić stosujemy zarówno domowe metody, jak i korzystamy z dobrodziejstw medycyny, np. preparat Euphrasia świetlik. Warto też pamiętać o  5 zasadach wspomagających nasz wzrok

 

Pozwól oczom odpocząć

 

Jeżeli pracujesz przy komputerze pamiętaj, że wpatrywanie się w monitor jest bardzo niezdrowe. Mrugaj jak najczęściej i rób odpowiednio długie przerwy. Warto stosować amerykańską zasadę 20 – 20 – 20, tzn. przerwa co 20 minut i 20 sekund patrzenia na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów). Jeżeli nadal czujesz suchość lub pieczenie oczu, zastosuj odpowiednie krople, np. Euphrasia świetlik. 

 

Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym

 

Słońce stanowi poważne niebezpieczeństwo dla naszych oczu oraz skóry. Zbyt długie poddawanie się promieniowaniu UVA i UVB bywa groźne dla zdrowia, a nawet życia. Ostre promienie słoneczne wysuszają powierzchnię oka, mogą uszkodzić plamkę żółtą, a nawet doprowadzić do nowotworów. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych.

 

Dbaj o dietę

 

Oczy potrzebują odpowiedniej diety, witamin i minerałów. Zbilansowana dieta powinna być bogata w witaminy A, E, C, luteinę oraz kwasy omega – 3. Te składniki utrzymają dobrą kondycję wzroku, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, a nawet powstawaniu zaćmy.

 

Pamiętaj o wypoczynku

 

Pełna regeneracja organizmu następuje podczas snu. Kiedy cierpimy na bezsenność, oczy są zmęczone, podrażnione, zaczerwienione i suche.  W takim przypadku koniecznie zastosuj krople – najlepszy do tego jest świetlik, ale nie zapomnij wieczorem położyć się szybciej spać i odpocznij.  

 

Ćwicz

 

Uprawianie sportu wpływa na cały organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, co jest niezwykle ważne dla wzroku. Nie trzeba stawać do maratonów, wystarczy znaleźć dla siebie dyscyplinę sportu, która sprawi przyjemność i po prostu… systematycznie ją uprawiać.

Okulista – przyjaciel oczu

 

Często jesteśmy nieświadomi tego, co dzieje się z naszymi oczami. Dlatego co najmniej raz na 2 lata odwiedzaj gabinet okulistyczny. Jeżeli zauważysz jakieś problemy ze wzrokiem, nie czekaj!

Oczy z widokiem na przyszłość

 

Dbanie o wzrok jest niezwykle ważne. Oczy cały czas są narażone na podrażnienia i osłabiane zarówno przez pracę, jak i niekorzystne warunki środowiskowe. Dlatego nie zapominajmy, że mają nam one służyć przez całe życie.