Kawa rozpuszczalna cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na to, że bardzo łatwo ją przygotować. Tak naprawdę jedyne, co jest potrzebne, to czajnik z gorącą wodą. Ale ten napój poza zwolennikami ma też swoich przeciwników. Powodem są głównie mity, które przez lata narosły na temat kawy rozpuszczalnej, przyszywając jej łatkę tej mniej zdrowej. Co zatem jest prawdą, a co fałszem i jak w ogóle powstaje ten rodzaj kawy?

Z czego powstaje kawa rozpuszczalna?

Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się być dziecinnie prosta, to jednak są osoby, które uważają, że kawa rozpuszczalna jest syntetycznie powstałym proszkiem. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą, bowiem mimo że kawa rozpuszczalna, jak sama nazwa wskazuje, całkowicie rozpuszcza się po zalaniu gorącą wodą, to powstaje z tych samych ziaren kawowych, co wersja mielona. Słusznym jest natomiast twierdzenie, że do produkcji kawy rozpuszczalnej trafiają ziarna gorszej jakości. Po zebraniu ich z krzewu, następuje selekcja. Najładniejsze, najbardziej dojrzałe i dorodne ziarna przeznaczone są do sprzedaży w całości. Z kolei te mniej dojrzałe, prezentujące się mniej okazale przeznaczane są produkcji kawy rozpuszczalnej. Jak to się dzieje, że z ziarna robi się rozpuszczalny proszek?

Proces powstawania kawy rozpuszczalnej

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, co się dzieje z produktem, zanim trafi na sklepową półkę. Stąd też ten akapit dla większości będzie bardzo interesujący, bo zapewne mało kto wie, jak krok po kroku powstaje kawa rozpuszczalna. A cały sekret tkwi w obróbce cieplnej. Otóż w pierwszej kolejności ziarna są bardzo drobno mielone. Kolejny etap też jest interesujący, ponieważ powstały proszek zaparza się w bardzo znikomej ilości wody. Wszystko to odbywa się w specjalnej maszynie, która wytwarza wysokie ciśnienie. Tak powstała substancja jest zagęszczana, a cała woda odparowywana. Ot i cały sekret kawy rozpuszczalnej, która w mocniejszej lub łagodniejszej wersji smakowej gości na naszych stołach.

Jakie zalety ma picie kawy rozpuszczalnej?

Tak jak kawa ziarnista czy mielona, tak również ta w formie rozpuszczalnej ma działanie pobudzające. Mało spałaś i masz poczucie, jakby powieki były z ołowiu, a szef czeka na wykonanie przez Ciebie ważnego zadania? Zrób sobie mocną kawę rozpuszczalną, a w kilka chwil postawi Cię na nogi i senność odejdzie w zapomnienie. Ale to nie jedyne zalety wynikające z picia kawy rozpuszczalnej. Podobnie jak inne rodzaje kawy, poprawia znacznie koncentrację, rozszerza naczynia krwionośne, co może przyczynić się nawet do złagodzenia bólu głowy, a także poprawia ogólne samopoczucie. Jeżeli chodzi o perspektywiczne korzyści płynące z regularnego sięgania po filiżankę kofeinowego naparu, to badania dowodzą temu, że w ten prosty sposób można uchronić się przed chorobami, takimi jak Parkinson, Alzheimer czy nawet powszechnie występująca cukrzyca.

Czy kawa rozpuszczalna może szkodzić zdrowiu?

Wspomniano już o zaletach picia kawy rozpuszczalnej, to teraz przyszła pora na obalenie jednego z największych mitów dotyczących kawy w formie proszku, a mianowicie tego, jakoby miała być ona szkodliwa dla zdrowia. Pomimo że się rozpuszcza, nie ma fusów, a zatem wszystko, co wsypiemy do filiżanki, następnie w formie płynnej trafi do naszego organizmu, to nie ma jakichkolwiek podstaw do tego, aby twierdzić, że ma ona niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W jej spożywaniu powinny być ostrożne jedynie osoby, które ogólnie mają przeciwwskazania do przyjmowania dużych dawek kofeiny. Mowa przede wszystkim o osobach borykających się z nadciśnieniem, posiadających wrzody żołądka oraz o kobietach w ciąży. W każdym innym przypadku bez cienia wahania można sięgać po kawę rozpuszczalną i rozkoszować się jej pysznym smakiem i aromatem. Oczywiście w rozsądnych ilościach. Bo jeśli będziemy pili kawę w nadmiarze, wówczas mogą pojawić się kołatania serca, nerwowość oraz problemy z zasypianiem.

Kawa rozpuszczalna to błyskawiczny i prosty sposób na podarowanie sobie odrobiny przyjemności nawet w najbardziej zapracowany dzień. W zależności od tego, jakie mamy preferencje, możemy sięgnąć po produkt, jakim jest kawa rozpuszczalna Arabica, Brasil, Crema Gold lub Mocca Fix Gold.