Zaburzenia pracy tarczycy to jedna z tych przypadłości przy których przestrzeganie prawidłowej diety jest bardzo ważne. Co prawda główną rolę odgrywa przyjmowanie odpowiednich leków, jednak za sprawą diety możemy wspomagać proces leczenia. Przede wszystkim ma być ona tak ułożona, aby dostarczała organizmowi ważne składniki odżywcze i mineralne, zapobiegając tym samym ich niedoborom…

Prawidłowa dieta przy problemach z tarczycą

Przygotowana ryba morska na desce z cytryną
Ryba, jako najlepszy składnik dietetyczny podczas niedoczynności z tarczycy

Niezależnie od tego czy borykamy się z niedoczynnością tarczycy czy też z jej nadczynnością to w naszej diecie powinien znajdować się jod. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a jego główne źródło stanowią ryby morskie. Ponadto dietetyk tak układa dietę, aby znajdowała się w niej odpowiednia ilość białka, które wspomaga proces leczenia. Ostatnim wspólnym mianownikiem jest to, że osoby z zaburzeniami pracy tarczycy powinny unikać produktów wysokokalorycznych, ponieważ mogą przyczynić się one do wystąpienia nadwagi.

Dieta przy problemach z tarczycą

Niedoczynność tarczycy to innymi słowy niedobór hormonu tarczycy, który skutkuje wolniejszą przemianą materii. To z kolei przy niewłaściwej diecie prowadzi do otyłości. Jak zatem należy się odżywiać aby uniknąć przykrych konsekwencji niedoczynności tarczycy? Otóż na początku najlepiej jest udać się po poradę do specjalisty od żywienia. Dietetyk kiedy usłyszy hasło „tarczyca dieta” będzie wiedział jaki jadłospis przygotować, aby wspomóc leczenie i pomóc funkcjonować w nowej rzeczywistości z chorobą jaką jest niedoczynność tarczycy. Oprócz wspominanego już jodu i białka, w diecie będzie musiało znaleźć się chude mięso drobiowe, chudy nabiał, napoje mleczne, a także składniki mineralne takie jak magnez, selen, potas, żelazo oraz cynk.

nabiał mleko, ser, jajka
Nabiał jako element diety przy niedoczynności tarczycy

Dieta przy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy czyli nadmierna produkcja tego hormonu sprawia, że do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje większych ilości składników mineralnych, witamin, białka oraz energii. W związku z tym przyjmować powinno się duże ilości białka (ryby, nabiał, chude mięso). Dietetyk układa menu tak, aby dania było lekkostrawne, bogate w witaminy A, B1 oraz witaminę C. Myślisz, że „tarczyca dieta” to same wyrzeczenia? Otóż nie! Co prawda jest lista produktów, które warto ograniczyć, takich jak słodycze, mocna kawa czy mocna herbata. Ale jeżeli dietetyk ułoży dietę, która będzie różnorodna, odpowiadająca naszym gustom smakowym to nie będziemy odczuwali żadnych wyrzeczeń z konieczności jej przestrzegania.

Skąd czerpać jeszcze wiedzę na temat diety podczas tarczycy?

Ciekawy artykuł został umieszczony przez dietetyka klinicznego w serwisie La Caloria – https://lacaloria.pl/dieta-jako-wazny-element-terapeutyczny-przy-niedoczynnosci-tarczycy/

Również ciekawe informację możemy wyciągnąć z tego materiału video