Pracownia audiologiczna specjalizuje się w badaniu odbioru dźwięków ze środowiska przez człowieka, tzw. słuchu, jego zaburzeniach i leczeniu. Badanie audiogramem może być przeprowadzone zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Za prawidłowe jego wykonanie odpowiada lekarz audiolog. Jakie korzyści wiążą się z badania? Na czym ono polega?
Jakie usługi świadczy klinika audiologii i foniatrii?
Klinika audiologii i foniatrii to miejsce, w którym można uzyskać pomoc w leczeniu chorób narządów głosu i słuchu. Decydując się na badanie audiogramem, można zdiagnozować i ułożyć plan działania w przypadku zaburzeń powodujących nieprawidłowy rozwój mowy, np. wywołany przez głuchotę wrodzoną, bądź pourazową.
Kiedy konieczna jest wizyta w poradni audiologicznej?
Leczenie w poradni audiologicznej może okazać się konieczne w przypadku schorzeń przewlekłych takich jak: przewlekła chrypka, przedłużające się podrażnienie lub drapanie w gardle czy krtani, uczucie zatykania uszu, pogorszenie słyszenia, zaburzenia połykania, zmiany na języku, zanikanie głosu, szumy uszne. Lekarz audiolog szczególnie pomocny jest w leczeniu dzieci niedosłyszących, częściowo głuchych, gdyż w tej grupie pacjentów możliwe jest nasilenie dodatkowych objawów jak: zachwiania równowagi, zawroty głowy, trudności z mówieniem. Niekiedy skierowanie na badanie audiogramem otrzymują osoby po zabiegach operacyjnych (np. krtani) lub po udarach mózgu, którym lekarz audiolog foniatra pomaga na nowo nauczyć się mówić.
Jakie zabiegi mogą być przeprowadzone w klinice audiologii i foniatrii?
Osoby, które mają umówioną wizytę w klinice audiologii i foniatrii mogą liczyć zarówno na leczenie zachowawcze, skierowanie np. na zabieg operacyjny, ale też przeprowadzone zabiegi takie jak: usunięcie czopu woskowinowego, punkcje (np. przy migdałkach podniebiennych), nakłucie błony bębenkowej, ale też zajmuje się dopasowaniem aparatu słuchowego.