Skóra może swędzieć z wielu powodów. Jednym z nich jest zarażenie przez świerzb. Jeśli występuje swędzenie skóry bezpośrednio po kąpieli, jak w godzinach nocnych, to warto umówić wizytę do lekarza. Dla większego rozpoznania tej choroby skóry przedstawiamy w niniejszym artykule, czym jest świerzb i jak go leczyć. Zapraszamy do lektury.

Problematyczny świerzb

Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że świerzb dotyk osób, żyjących w złych standardach sanitarnych, a także o mniejszej odporności. Jednak według najnowszych opinii dermatologów ta choroba zakaźna atakuje organizmy ludzkie bez względu na wiek czy jakość życia. Ostatnie przeprowadzone badania, potwierdziły, że problem świerzbu może dotykać nawet 6% populacji. Tak wysoki odsetek jest wynikiem metody przenoszenia się i atakowania tego pasożyta. Świerzb przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, najczęściej drogą płciową lub dłuższe przebywanie z nosicielem. 

Z uwagi na charakter funkcjonowania świerzbu lekarze najczęściej podają bellapan, który jest niezwykle skuteczny. W dalszej części publikacji przybliżono metody leczenia świerzbu. Skuteczne i szybkie działanie jest kluczowe, biorąc pod uwagę objawy w postaci zmian skórnych. W rezultacie osoba zakażona boryka się z grudkami, guzkami czy pęcherzykami występującymi na powierzchni skóry. Najczęściej zmiany skórne występują w ciepłym i ciasnym miejscach takich jak zgięcia, fałdy skórne, miejsca narządów płciowych czy pośladki

Postępowanie wobec świerzbu

Wspomniane dolegliwości muszą zostać skonsultowane z dermatologiem. Ich oddziaływanie powoduje zatrzymanie prawidłowego funkcjonowania człowieka. W przypadku nadważenia bakteryjnego konieczna jest terapia za pomocą antybiotyków. W przypadku mniej ekstremalnych przypadków stosuje się leki typu Bellapan, Balsolan czy Cratomition. Świerzb jest chorobą zakaźną, dlatego w czasie leczenia osoby zakażonej, zaleca się przeprowadzenie badań i ewentualne przeprowadzenie leczenia u osób bliskich, znajdujących się w sferze zagrożenia.