Kaszel to wynik wielu chorób, często nawet niegroźnych. Jest to jednak bardzo uciążliwy objaw, warto więc jak najszybciej leczyć, a przynajmniej łagodzić jego nasilenie, by nie był przyczyną przewlekłych problemów z górnymi drogami oddechowymi. Aby to zrobić nie musisz jednak stosować chemicznych preparatów i tabletek. Wystarczy, że sięgniesz do naturalnej apteczki i wybierzesz zioła, które są równie skuteczne. Dowiedz się, które zioła świetnie działają na kaszel.

Liść podbiału i liście prawoślazu wykrztuśnie

Liść podbiału świetnie sprawdza się w walce z suchym i męczącym kaszlem. Jego spożywanie działa kojąco na układ oddechowy, łagodzi stany zapalne. Dodatkowo jest także świetnym środkiem działającym wykrztuśnie i przeciwskurczowo. Liść podbiału można kupić niemal w każdym sklepie zielarskim. Dwie łyżeczki suszonego ziela zalewa się wrzątkiem, napar pije się 2-3 razy dziennie. Mogą spożywać go osoby starsze. Uważa się, że liść podbiału to dobry sposób na ochronę płuc palaczy.
Prawoślaz nie od dziś jest znany jako skuteczny sposób na gardło, chrypkę i kaszel. Nie bez kozery przecież używa się tabletek i cukierków prawoślazowych. W medycynie ludowej wykorzystywane są zarówno korzeń, jak i liście tego ziela. Oba mają działanie wykrztuśne, łagodzą drażniący kaszel, świetnie sprawdzają się na bolące gardło i mają kojący wpływ na zapalenie krtani. Prawoślaz najlepiej sprawdza się w formie syropu, który można kupić lub przyrządzić samodzielnie.

Porost islandzki łagodząco

Porost islandzki to jedno z tych ziół, które świetnie sprawdzają się w chorobach górnych dróg oddechowych. Wyciągi i napary z tej rośliny łagodzą zapalenie krtani i gardła, mają dobroczynny wpływ na zapalenie błon śluzowych. Uspokajają uporczywy kaszel i wyciszają nocne napady kaszlu. Zioło sprawdza się także jako lek osłaniający, który wspiera odporność, osłania także żołądek przed działaniem leków i innych środków chemicznych. Porost islandzki ma także szereg innych właściwości, dobrze sprawdza się także w innych schorzeniach, chociaż oczywiście najczęściej stosuje się go na kaszel.