Zakwaszenie organizmu to coraz częstsza przypadłość w społeczeństwie. Związana jest z brakiem ruchu, złymi nawykami żywieniowymi, a także dużym stresem, który nierzadko wywołuje konieczność podjadania i nadmiernego obciążania układu pokarmowego. Gdy taka sytuacja trwa latami, w pewnym momencie wywołuje zakwaszenie organizmu. Może się ono objawiać: symptomy nagłe jak gorączka, ból, zaczerwienienie i obrzęk stawów, krwiomocz, zastój moczu, ból brzucha i okolicy lędźwiowej, nudności oraz wymioty. Pierwsze objawy głównie związane są z problemami ze stawami, i to one powinny skłonić do zajęcia się tematem ilości kwasu moczowego w organizmie.

Co usuwa kwas moczowy z organizmu?

Istnieje kilka sposób na usunięcie kwasu moczowego z organizmu. Przede wszystkim dieta. To od niej zależy sukces w leczeniu. Należy zadbać o ograniczanie produktów mające w składzie puryny i zbilansowanie jej tak, aby produkty wchodzące w skład diety nie przekraczały 50/100 mg kwasu moczowego.  Będą to przede wszystkim warzywa (np. ziemniaki, buraki, cebula, kapusta – pekińska, biała i kwaszona, marchew, ogórki, sałata, rzodkiewki i pomidory), owoce egzotyczne i krajowe (np. pomarańcze, ananas, kiwi, agrest, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, jabłka, maliny, porzeczki, truskawki i winogrona) oraz ich przetwory (np. dżemy i konfitury), ziarna – np. sezamu, słonecznika lub pestki dyni, orzechy – głównie laskowe, ziemne i włoskie, niektóre wędliny i wyroby masarskie (np. mortadela i metka), a także chudy twaróg, sery żółte i pleśniowe.

Zakazane są jednocześnie te produkty, których  spożycie powoduje wzrost stężenia kwasu moczowego w organizmie w ilości powyżej 100 mg. Będą to wędzone, tłuste ryby i owoce morza (np. karpie, śledzie, makrelę, sardynki, łososia oraz krewetki), mięso (w tym cielęcinę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę, gęsinę i zająca oraz pieczonego kurczaka), konserwy i wywary mięsne, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – głównie smalec i słoninę, warzywa kapustne (brokuły, kalafior, brukselska) i inne (groszek zielony, kukurydza, papryka, por, szpinak i soja), rabarbar, grzyby (w tym pieczarki i boczniaki), czekolada, alkohol.