Miód nawłociowy wciąż jest w Polsce miodem trochę mniej znanym w porównaniu z większością innych gatunków miodów. Zupełnie jednak niesłusznie. Warto przyjrzeć się temu miodowi i dowiedzieć się jak smakuje oraz jakie ma właściwości lecznicze i na co warto go stosować.

Czym właściwie jest nawłoć?

Nawłoć pospolita wciąż bywa uważana dość powszechnie za chwast, gdyż łatwo się rozmnaża i potrafi zając duże tereny. Jest to roślina należąca do rodziny astrowatych. Ze względu na piękny żółty kolor kwiatów jest częstym składnikiem bukietów. Jednak nie tylko wygląd jest jej zaletą. Od dawna nawłoć była wykorzystywana w medycynie ludowej w całej Polsce. Głównie ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz właściwości moczopędne i przeciwzakrzepowe. Współcześnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się ją często we wszelkiego rodzaju kremach, maseczkach oraz wielu innych produktach tej branży.

Cechy miodu nawłociowego

Miód nawłociowy jest w smaku bardzo słodki z wyczuwalną nutą kwaśno-gorzką. Zapach miodu jest określany jako bardzo przyjemny z wyczuwalnym lekkim aromatem kwiatów nawłoci. Ulega on dość szybkiej krystalizacji zmieniając kolor z jasnożółtego na jeszcze jaśniejszą barwę i uzyskuje kremową konsystencję. Dzięki tej właśnie lekkiej konsystencji bardzo dobrze można go rozsmarowywać na przykład na pieczywie.

Zalety miodu nawłociowego

Miód nawłociowy to liczne zalety prozdrowotne, szeroko wykorzystywane przez wszystkich zwolenników apiterapi. Można tutaj wymienić między innymi:

  • pozytywny wpływ na drogi moczowe;
  • łagodzenie objawów kamicy nerkowej;
  • poprawianie ukrwienia zarówno nóg jak i narządów wewnętrznych;
  • obniżanie ciśnienia krwi;
  • wzmacnianie mięśnia sercowego;
  • wspomaganie leczenia przerostu prostaty;
  • pomoc w odtruwaniu organizmu;

Ze względu na późne kwitnienie nawłoci spora część miodu nawłociowego jest zostawiana pszczołom jako pokarm na zimę. Przez to miód ten nie jest dostępny w dużych ilościach, warto jednak sprawdzić jego smak i działanie lecznicze.