Dlaczego należy dezynfekować instalację?

Woda, choć niezbędna do życia, może zawierać bakterie i mikroorganizmy niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wraz z upływem czasu w instalacji zbiera się osad, który sprzyja namnażaniu bakterii i wpływa negatywnie na stan instalacji. Dezynfekcja instalacji pozwala:

  • wyeliminować niepożądane bakterie
  • chroni elementy instalacji zapewniając, że spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa
  • spowalnia proces powstawania biofilmu wewnątrz instalacji (warto zauważyć, że osad i powstający z niego biofilm obniżają skuteczność zabiegów czyszczenia oraz dezynfekcji)
  • zapobiega zanieczyszczeniom wtórnym wody

Dezynfekcję należy stosować zarówno w przypadku instalacji wody ciepłej jak i zimnej. Nie można zapominać, iż biofilm, który może wytworzyć się wewnątrz instalacji  składa się w dużej mierze z grzybów, pleśni i mikroorganizmów, a takie środowisko wytworzone wewnątrz instalacji pogarsza parametry wody pitnej. Brak regularnego czyszczenia instalacji generuje ogromne koszty w przyszłości.

Najlepsze metody dezynfekcji

Jeśli chcemy zadbać o dobry stan naszej instalacji, mamy szeroki wybór metod dezynfekcji instalacji. Popularną opcją jest dezynfekcja za pomocą podchlorynu sodu, która jest raczej zalecana w przypadku instalacji z niskim pH. Kolejną opcją jest wykorzystanie do dezynfekcji nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego. Metoda ta pozwala na usunięcie biofilmu oraz siedlisk bakterii, do tego jej efekty utrzymują się bardzo długo, gdyż kwas nadoctowy w połączeniu z nadtlenkiem wodoru eliminuje przetrwalnikowe formy mikroflory, jednocześnie nie niszcząc elementów instalacji. Dezynfekcja instalacji wodnej dwutlenkiem chloru również pozwala na wyeliminowanie bakterii i biofilmu wraz z innymi zanieczyszczeniami. ClO2 blokuje możliwość transportu składników odżywczych przez co komórki bakterii obumierają. Ta metoda charakteryzuje się niską korozyjnością i jest skuteczna nawet przy zastosowaniu niższego stężenia niż wymagane jest to w przypadku ozonu czy chloru.