Zabierając się  do wyrzeźbienia zgrabnej sylwetki czy większych mięśni, zwróćmy uwagę na naszą dietę. Sport to nie tylko regularne treningi – wiąże się  z nim konieczność odpowiedniego zbilansowania posiłków. Nie bez powodu dieta sportowa układana jest przez specjalistów, a dietetyk sportowy jest coraz popularniejszym zawodem. Na co stawiać układając samodzielnie swój jadłospis i co zaleca dietetyk? Zanim zaczniesz regularnie ćwiczyć, dostosuj swoje nawyki żywieniowe.

Dieta dla nowych sportowców

Każdy dietetyk sportowy zwróci uwagę, że istnieje różnica w jadłospisie osób, które planują uprawiać aktywność fizyczną raz czy dwa razy w tygodniu, a tymi chcącymi ćwiczyć codziennie czy uprawiać sport zawodowo. Podstawowa różnica w poszczególnych dietach, to ilość kalorii, jakie należy spożywać – im częściej i ciężej trenujemy, tym więcej będziemy ich potrzebować.

W teorii, dobrze zbilansowany jadłospis powinien zawierać około 60 procent węglowodanów, 30 procent tłuszczy i 10 procent białka. Tyle jeżeli chodzi o teorię, w praktyce jednak ilości te różnią  się zależnie od wieku, płci, masy ciała konkretnej osoby. Z tego powodu ciężko jest skomponować odpowiednią dietę dopasowaną  do potrzeb naszego organizmu. Dietetyk sportowy, po zleceniu badań, sprawdzeniu dotychczasowych nawyków żywieniowych i sprawdzeniu masy naszego ciała oraz zawartości tłuszczu, będzie umiał skomponować nam dietę tak, byśmy osiągnęli jak najlepsze rezultaty i jak najkrótszym czasie.

Zanim przystąpimy do treningu, pamiętajmy także, by nie objadać się nadmiernie. Przed ćwiczeniami fizycznymi dobrze jest spożyć lekką  przekąskę – kilka orzechów, jogurt naturalny (koniecznie niesłodzony) lub owoc. Nie obciąży ona nadmiernie naszego żołądka, dzięki czemu nie poczujemy się zmęczeni i zniechęceni do ćwiczeń przez nadmierną senność, a także nie zaryzykujemy nudnościami w trakcie treningu.

Jadłospis po treningu

Kiedy skończymy już ćwiczenia, należy spożyć produkty, które mają  wysoki indeks glikemiczny. Śmiało sięgajmy po jedzenie zdrowe i pełne białka – chude mięso lub ryby (najlepiej przygotowane na parze, by nie utracić cennych składników), twaróg, zaś weganie mogą podeprzeć się soją i innymi warzywami strączkowymi.

Zapraszamy na stronę https://lacaloria.pl/obszary-specjalizacji/dieta-dla-aktywnych/ nasz dietetyk sportowy pomoże Ci ułożyć dietę podczas aktywności.