Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia raka. Polega ona na naświetlaniu komórek nowotworowych promieniowaniem jonizującym, co skutkuje ich zniszczeniem. Niestety, choć metoda jest skuteczna, ma również swoje wady. Jedną z nich są oparzenia. Radioterapia powoduje zmiany popromienne na skórze.
Oparzenia popromienne skóry
Tradycyjna radioterapia wywołuje oparzenia popromienne skóry. Najczęściej jest to rumień i nadmierna suchość. Zmiana później zaczyna się łuszczyć. W niektórych przypadkach zmiany są bardziej zaawansowane. Poza rumieniem pojawiają się owrzodzenie, wysięki oraz odsłonięcie skóry. W rzadkich przypadkach trzeba przerwać terapię.
Na szczęście są skuteczne leki na oparzenia. Radioterapia wywołuje zmiany, które dzieli się na kilka stopni i w zależności od nasilenia objawów, lekarz dobiera odpowiednie lekarstwa. Przy bardziej poważnych oparzeniach wykorzystuje się preparaty ze steroidami oraz jonami srebra. Działają przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Przy mniejszych zmianach wykorzystuje się specjalne maści na oparzenia po radioterapii. Mają one na celu uelastycznienie skóry, nawodnienie naskórka i przyspieszenie gojenia.
Jak dbać o skórę po radioterapii?
Maści i preparaty to jednak nie wszystko. Owszem, ich celem jest przyspieszenie gojenia oraz zapobieżenie zakażeniom, jednak należy dbać o skórę również w domu.
Niezmiernie ważne jest korzystanie z letniego prysznica. W tym wypadku kąpiel jest niewskazana, gdyż naraża na zbyt długie przebywanie w wodzie. Ponadto ważne jest stosowanie odpowiednich środków myjących o neutralnym pH. Nie powinny zawierać żadnych substancji zapachowych. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem, a nie pocierać. Dzięki temu uniknie się dodatkowego podrażnienia.
Dobrze jest także sprawdzić skład używanych kosmetyków i unikać tych, które mogą podrażnić (np. zawierających detergenty lub alkohol). Skóra po radioterapii jest niezwykle wrażliwa i trzeba dbać o nią w sposób szczególny. Nawet wówczas, gdy jest to pierwszy stopień oparzenia, charakteryzujący się rumieniem, suchością i łuszczeniem.