Testy alergiczne pomagają zrozumieć naturę alergii, dzięki czemu można je leczyć. Być może znasz różne rodzaje i cele testów stosowanych do diagnozowania reakcji alergicznej, jakie elementy badają i jak interpretować wyniki. Reakcja alergiczna, która może wystąpić po zjedzeniu pokarmów lub narażeniu na alergeny przenoszone drogą powietrzną, lub drażniące czynniki środowiskowe, będzie musiała zostać zidentyfikowana i leczona na czas. W tym artykule omówiono różne rodzaje testów alergologicznych, które diagnozują przyczynę reakcji alergicznej, w celu ustalenia, czy przyczyną reakcji są pyłki, pokarm czy inna sprawa.

Różne rodzaje testów alergologicznych

Identyfikacja alergii jest ważną częścią diagnozowania i leczenia objawów. Istnieje wiele metod, w tym testy skórne, badania krwi i testy endoskopowe.

Punktowe testy skórne to testy medyczne, które wprowadzają ekstrakty alergenów do skóry w celu wywołania reakcji w celu ustalenia, czy alergen jest obecny. Lekarze mogą nakłuć lub wykopać skórę igłą, a następnie czekać na reakcję alergiczną. W niektórych przypadkach można zastosować narzędzie diagnostyczne nazywane testem śródskórnym. Ten test polega na wytworzeniu pęcherzyków alergenu tuż pod powierzchnią skóry w celu wykrycia reakcji. Obrzęk w miejscu badania może być odpowiednim wskaźnikiem do badania wyników testów skórnych. Próbki krwi mogą być również wykorzystywane do sprawdzania alergii. Interpretacji wyników można dokonać za pomocą 2 różnych testów: RAST i ELISA.

Testy alergologiczne — dlaczego warto się badać? 

Testy alergologiczne są niezwykle cennym narzędziem zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, pozwalającym na identyfikację źródła pochodzenia reakcji alergicznych u danej osoby. Testy alergiczne mogą być wykorzystywane do sprawdzania obecności alergii u pacjenta, a także diagnozowania aktualnej alergii i zapewniania spersonalizowanych terapii ukierunkowanych na określone alergeny. Znajomość rodzajów objawów, z którymi się zmagasz, może mieć szeroki zakres korzystnych skutków.

Kolejną zaletą testów alergicznych jest to, że pomagają ludziom być proaktywnymi w unikaniu ich wyzwalaczy. Dzięki informacjom uzyskanym na podstawie dokładnych wyników diagnostycznych możesz dokładniej określić, od których pokarmów lub aspektów środowiskowych należy się trzymać z daleka, aby zapobiec dalszym reakcjom. Dzięki optymalnemu funkcjonowaniu układu odpornościowego w obecności tych alergenów może on zmniejszyć lub nawet całkowicie zapobiec alergiom, takim jak kichanie, kaszel, swędzenie i świszczący oddech.

Przygotuj się do testu alergicznego

Czasami perspektywa wykonania testu alergicznego może być onieśmielająca. Istnieją jednak kroki, które można podjąć, aby przygotować się do szybkiego i dokładnego testu. Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, jakie rodzaje testów alergicznych są dostępne. Paski testowe i badania krwi to dwa popularne sposoby sprawdzania starszych pacjentów w okolicy żołądka. Przed wykonaniem testu skórnego lub badania krwi konieczne jest wykąpanie i oczyszczenie pacjenta przed zabiegiem.

Pacjenci nie powinni stosować leków przeciwhistaminowych co najmniej 3 dni przed wizytą w celu wykonania punktowych testów skórnych. Unikaj również stosowania kremów lub balsamów w dniu testu, ponieważ mogą one wpływać na wyniki testu i prowadzić w rezultacie do fałszywie dodatnich lub ujemnych wyników.