Zwyrodnienie stawów to powszechny problem wśród seniorów. Nie oznacza to jednak, że choroba nie może dopaść także dużo młodszych osób, narażonych na przeciążenia stawów (przykładowo ze względu na pracę, jaką wykonują). Wśród dolegliwości wyróżnia się najczęściej zwyrodnienie stawu biodrowego, a także zwyrodnienie stawu kolanowego, bo to właśnie one narażone są na największe przeciążenia.

Seniorzy są jednak w grupie bardzo podwyższonego ryzyka z prostej przyczyny: wraz z wiekiem zanika w naszym organizmie kolagen, który odpowiedzialny jest za prawidłowy kształt i pracę chrząstek, a tym samym – stawów. Patologie w obrębie chrząstek (ich uszkodzenia, zanikanie, zwiotczenie wiązań) prowadzą do uporczywych dolegliwości bólowych. Jak rozpoznać zwyrodnienie stawów i jak odróżnić go od zwykłego bólu biodra czy kolana? Niestety, to trudne zadanie: samodzielnie możemy zaobserwować jedynie fakt, że tymczasowe dolegliwości bólowe związane z długotrwałą aktywnością (uprawianiem sportu, pracą w ogrodzie, zabawą z dziećmi czy wnukami) nasilają się nawet wtedy, gdy aktualnie nie podejmujemy żadnych aktywności, czyli w czasie odpoczynku lub snu.

 

Zwyrodnienie stawów – jak go uniknąć?

Istnieje kilka czynników, które pozwolą jednak uniknąć choroby, jaką jest zwyrodnienie stawów (w tym również zwyrodnienie stawu biodrowego czy zwyrodnienie stawu kolanowego). Pierwszym z tych czynników jest nadwaga, a jeszcze gorzej – otyłość. Nadprogramowe kilogramy sprawiają, że stawy (zwłaszcza w biodrach i kończynach dolnych) muszą cały czas dźwigać więcej, niż powinny. Właśnie dlatego osobom starszym z niedoborami kolagenu zaleca się utrzymywanie prawidłowej masy ciała poprzez stosowanie odpowiedniej diety i lekkich, nieforsujących ćwiczeń. Zwyrodnienie stawów następuje szybciej także wtedy, gdy mięśnie wokół stawu są znacząco osłabione, przez co nie stabilizują kości i chrząstek tak, jak to być powinno. Na skutek zwiotczenia mięśni stawy mogą wychylać się ze swojej osi i powodować duży dyskomfort oraz ból, a także upośledzenie narządów ruchu. Aby temu zapobiec, należy po okresach długiego nieużywania mięśni (przykładowo po operacjach) dążyć do ich maksymalnego wzmocnienia. Słabe mięśnie będą działały coraz gorzej, a wtedy zwyrodnienia (zwłaszcza zwyrodnienie stawu kolanowego) są niemal pewne. Zwyrodnienie stawów może pojawić się również u osób pracujących fizycznie (zwłaszcza tych, które w trakcie pracy muszą często i długo chodzić, klęczeć czy kucać) oraz u osób, które uprawiają dużo sportu. Przy tym ostatnim czynniku ważnym jest fakt, że sport należy zawsze uprawiać pod okiem fachowca – jeśli więc idziemy biegać, możemy najpierw poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty, a jeśli chodzimy na siłownię – powinniśmy skrupulatnie wykonywać polecenia trenera i szczegółowo trzymać się jego wskazówek, a także sygnalizować każdy, nawet najmniejszy sygnał dyskomfortu czy bólu. Dowiedz się więcej na https://www.rehasport.pl/zwyrodnienie-stawow